MyBB Dizayn - MyBB, Webmaster, E-Ticaret Forumu MyBB Dünyası MyBB Genel MyBB Rehberler Öğretici MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır? - MyBB Dizayn
30-10-2019 Saat: 13:49

MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır? - MyBB Dizayn

Freelancer
[Resim: Orla4Q.png]

Kaynak: https://huseyinkorbalta.com/mybb-ssl-aya...l-yapilir/
Anlatım: Hüseyin Körbalta

ADIM 1 : Genel Ayarların Yapılandırılması

Sitenize sorunsuz bir şekilde SSL sertifikası kuruldu ise ilk başta yapmanız gereken MyBB için default ayarları yapılandırmak olmalıdır. Bunun için hemen MyBB Admin panelinize giriş yapın ve Forum Ayarları sekmesinden Forum Bilgileri ayar grubunu açın ve aşağıda ki resimde gösterildiği gibi https olarak ayarlarınızı yapılandırın.

[Resim: GZJGXv.png]

Yukarıda ki resimde kırmızı çerçeve içine alınan bölümleri, kendi site adresinize göre düzenleyip daha sonra Ayarları Kaydet butonuna basarak ayarlarınızı kaydedeceksiniz.

ADIM 2 : .htaccess Dosyasında Düzenleme Yapma

1. Adımı sorunsuz bir şekilde yapılandırmasını yaptıysanız sitenizin https:// olarak yönlendirildiğini görmeniz gerekiyor. Admin panelindeyken forumu görüntüle dediğiniz anda sitenizi https:// ile açacaktır. Bu aşamada sıkıntınız yok ise geldik .htaccess dosyamızda yapılması gereken düzenlemeye.

Sitenizin FTP hesabına Filezilla vb program ile bağlandıktan sonra site dizininde bulunan .htaccess adlı dosyayı bilgisayarınıza indirin ve Notepadd++ vb program yardımıyla bu dosyayı açın. Dosyayı açtıktan sonra aşağıda ki verilen kod satırını kendi sitenize göre düzenleyin.

PHP Kod:
# ./search.php sorunları için geçici URL çözümleri:
RewriteRule ^([^&]*)&(.*)$ https://siteadresiniz.com/$1?$2[L,QSA,R=301] 

Yukarıda ki kod .htaccess dosyanızda hiç düzenleme yapmadıysanız eğer 8.satırda yer almaktadır. En üst kısımlarda bulabilirsiniz. Burada siteadresiniz yazan kısmı kendi site adresiniz ile değiştireceksiniz. http ile başlayan kısmı mutlaka https olarak değiştirin.

NOT: MyBB’yi bir alt klasöre kurduysanız eğer örneğin siteadresiniz.com/forum/ gibi veya forum.siteadresiniz.com gibi bir yapıya sahipseniz .htaccess dosyanızda ki şu satırı ona göre düzenleme yapacaksınız.

PHP Kod:
# ./search.php sorunları için geçici URL çözümleri:
RewriteRule ^([^&]*)&(.*)$ https://siteadresiniz.com/forum/$1?$2 [L,QSA,R=301] 

Ya da

PHP Kod:
# ./search.php sorunları için geçici URL çözümleri:
RewriteRule ^([^&]*)&(.*)$ https://forum.siteadresi.com/$1?$2 [L,QSA,R=301] 

Bu işlemi de sorunsuz yaptıysanız eğer, Google Seo ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

ADIM 3 : Robots.txt Dosyasında Gerekli Düzenlemeleri Yapma

Bu adım oldukça basit bir adım. Aynı .htaccess dosyanızı bulduğunuz sitenizin ana dizini/root kısmında FTP programı yardımı ile bağlanın ve robots.txt adlı dosyayı bilgisayarınıza indirip, Notepad++ adlı program yardımıyla açın ve aşağıda ki satırları kendi sitenize göre düzenleyin.

PHP Kod:
Sitemaphttps://site-adresiniz.com/sitemap-index.xml 
Sitemaphttps://site-adresiniz.com/misc.php?google_seo_sitemap=index 

http ile başlayan satırları https:// olarak değiştirip, Site-adresiniz yazan kısımlara da sitenizin alan adını yazarak dosyayı kaydedip, tekrar FTP ile ana dizinize yükleme yapın.

Bütün bu adımları yaptıktan sonra yapılması gereken bir takım ince ayarlar mevcut. Onları da kısaca madde madde aşağıda listeledik, onları da yaptığınızda sorunsuz bir şekilde MyBB SSL ayarlarınızı yapmış olacaksınız.

Adım 4 : Aynı Site Çerez Bayrağı ve Güvenli Çerez Bayrağı Ayarlarını Yapılandırma

MyBB‘nin 1.8.15 sürümünden sonra eklenen iki yeni ayarı mevcut. Bu iki yeni ayarını aktif hale getirmeniz gerekiyor. Aşağıda ki görsel de ki gibi bu iki ayarı açık duruma getireceksiniz. Bu ayarları MyBB Admin Paneli'nizden, Forum Ayarları -> Forum Bilgileri kısmından bulabilirsiniz.

[Resim: P7VGAv.png]

Yapılması Gereken İnce Ayarlar
  • Sitenizde bulunan tüm http bağlantılarını https:// olarak güncelleyeceksiniz. Önemli: Sitenize eğer dışarıdan bir dosya çağırıyorsanız yani başka bir siteden dosya çekiyorsanız o siteninde SSL destekliyor olması gerekiyor. Yani bir resim yükleme sitesinden sitenize resim eklemişseniz o resim yükleme sitesininde SSL kullanıyor olması gerekiyor aksi takdirde http:// bağlantısını https:// yapmanız resim dosyasının çalışmaz hale getirecektir.
  • Sitenizde bulunan tüm .js ve .css uzantılı site bağlantılarını yine http’den https:// formatına çevirmeniz gerekiyor.

HTTP ile Gelen İstekleri HTTPS’e Yönlendirme (.htaccess) (HTTP to HTTPS)

Gelen yorumlarda anladığım kadarıyla tüm ayarları sorunsuz gerçekleştiriliyor ancak http ile gelen kişileri https bağlantısına yönlendirme sorunlar yaşanmakta. Bundan dolayı yazıya ilave yaparak http bağlantınız ile sitenize ulaşmaya çalışan kullanıcılarınızı https’e nasıl yönlendireceğinizi anlatacağım.

Aşağıda vermiş olduğum kodu, sitenizin ana dizininde bulunan .htaccess dosyasına en son satıra eklemeniz ve kaydetmeniz yeterli olacaktır.

PHP Kod:
#HTTP'yi HTTPS 301 Yönlendirmesi
RewriteEngine On
RewriteCond 
%{HTTPSoff
RewriteRule 
^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301] 

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra artık MyBB tabanlı forum sitenizde SSL’niz aktif ve sorunsuz bir şekilde çalışır durumda olacaktır. İyi forumlar..

.
Beğenenler: (c) xLd^ madeline

FOUNDER
$ BOOS $
45
137
11
3
124.97₺
Üyemiz, 36
mesaj içinde toplamda 25 beğeni aldı.
Çok yararlı bir bilgi olmuş.
Beğenenler:
< CODER />  and $ BOSS $
MyBBDizayn - New Modern Themes
MD Graphic ile değişime hazır mısınız? ツ

Excessum Teması
Dizayn Müşterisi
Tema Sahibi
0
1
0
0
1₺
Üyemiz, 0
mesaj içinde toplamda 0 beğeni aldı.
Bunu arıyordum çok iyi oldu.Hosting firmasına ticket atıyorum siz yapabilirsiniz diyor bilsem yapıcam zaten Smile Çok güzel paylaşım olmuş
Beğenenler:

3+ Tema Sahibi
Dizayn Müşterisi
Tema Sahibi
0
11
0
0
30.1₺
Üyemiz, 7
mesaj içinde toplamda 2 beğeni aldı.
Bu konunun açılması gerçekten çok iyi olmuş ya.
Beğenenler:

MD Üyesi
Yeni Üye
10
33
0
0
22.9₺
Üyemiz, 18
mesaj içinde toplamda 8 beğeni aldı.
Bunlar otomatik olmuyor mu ? Ben ilk kurarken SSL zaten vardı. Ektsra hiç bir şey yapmadı ? (Bu konuyu görünce acaba ekstra bir şey yapmamak la hata mı yapıyorum diye düşünmedim değil Smile )
Beğenenler:

Ponifex Teması
MD Üyesi
Paylaşımcı Üye
11
46
19
0
29.37₺
Üyemiz, 11
mesaj içinde toplamda 15 beğeni aldı.
(14-02-2020 Saat: 19:53)hasanayt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunlar otomatik olmuyor mu ? Ben ilk kurarken SSL zaten vardı. Ektsra hiç bir şey yapmadı ? (Bu konuyu görünce acaba ekstra bir şey yapmamak la hata mı yapıyorum diye düşünmedim değil Smile )

Bunlar http'den https'ye geçiş yapan, yani siteyi ilk başta SSL olmadan kurup sonradan SSL'e geçiş yapan kişiler için hocam.
Beğenenler: bilsoft hasanayt

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Discord
E-mail Gönderin
Bizi Arayın
Whatsapp Mesaj Gönder