MyBB Dizayn - MyBB, Webmaster, E-Ticaret Forumu Webmaster SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Her SEO Uzmanının Sahip Olması Gereken Yetenekler
07-11-2019 Saat: 19:19

Her SEO Uzmanının Sahip Olması Gereken Yetenekler

Dizayn Müşterisi
3+ Tema Sahibi
SEO uzmanları birbirinden farklı arka planlara sahiptirler.

Bazıları programcı, bazıları girişimci, bazısı geleneksel pazarlamacı, bazıları gazeteci, hatta bazıları şarkıcıdır.

SEO uzmanları farklı yeteneklere sahip olsalar bile her uzmanda bulunması gereken belirli ortak özellikler vardır. Bu çok kapsamlı bir liste değildir. Bu yetenekler olmadan başarılı olan çok insan var olabilir. Ancak bir liste oluştururken onu tartışmaya açık bir biçimde oluşturmanın önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bir SEO uzmanıyla çalışmak istiyorsanız aşağıdaki sekiz yeteneğin ilgili uzmanlarda bulunduğundan emin olmalısınız.

[Resim: dusunme-yetenegi-uzmanlar-icin.gif]


1. Eleştirel Düşünme

Bunun ölçülmesi oldukça zordur. Ancak SEO profesyonellerinin korelasyonu ve nedenselliği farklı kılabilecek bir analitik zihne sahip olabilmeleri fazlasıyla önemlidir.

Bir SEO uzmanının “3 Ne” durumunu en iyi şekilde anlaması gerekmektedir:

Ne oldu?
“Ne oldu?” neden ortaya çıktı?
Bununla ilgili ne yapılmalı?
Her ne kadar ölçümü zor olsa bile bunu ölçmenin birçok yolu bulunmaktadır. Ancak her zaman sorduğunuz soruyu tadında bırakmanız gerekmektedir. Ondan bir köprüyü el feneri veya klasik bir ampulle geçmesini sağlayacak en kısa yolu bulmasını istemeniz yeterli olacaktır.

Bir SEO uzmanının durumu eksiksiz anladığından emin olmak için onların süreci yorumlamasını isteyebilirsiniz. Bir müşterinizle farklı fikirlerde olduğunuzda ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Müşteriniz belirli konularda bilgi sahibiyse onlardan gelecek olan katkıyı önemsemelisiniz. Diğer taraftan her aşamada atılacak olan yeni adımlara yönelik tutumlarını gözlemlemeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki durumlara yönelik her zaman doğru veya yanlış şeklinde iki farklı cevap bulunmamaktadır. Bir SEO uzmanının düşünce süreci ve sorunlara olan yaklaşımları burada önemli olan durumdur. Bu yaklaşımlardan yola çıkarak onların yaptıkları işle ne denli ilgili olduklarını anlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken durum SEO uzmanlarının duruma yönelik yaklaşımlarıdır. Sorunları birden fazla açıdan anladıklarından ve karar verirken verileri ve mantıksal çözümleri benimsediklerinden emin olmalısınız.

2. Konuşma ve Yazma Becerisi

Bir SEO profesyonelinin kendi başına anahtar kelime araştırması yapması ve otoriter içerik hazırlaması oldukça değerli bir durumdur.

[Resim: yazma-ve-okuma-becerisi.gif]


Tabi bu yazıların bir konferans konuşması gibi kullanıcı etkilemeyecek derecede olmadığından ayrıca emin olmanız gerekmektedir. Bir SEO uzmanının alanına ait terimleri iyi anlamış olması ve bunları müşteriye en anlaşılır bir biçimde aktarması önemlidir. Bir SEO uzmanı mutlaka konuşma ve yazma becerisine sahip olmalıdır.

SEO sadece güven gerektirmez, aynı zamanda karmaşık fikir ve düşünceleri SEO alanının dışında yer alan kişilerin anlayabileceği bir biçimde aktarabilmesi önemlidir. Karar verici konumunda olan müşterinin kavramları ayırt etme yeteneğine sahip olmasını beklemeden ona bu konuda en iyi şekilde yardımcı olmak gerekmektedir.

3. Programlama ve Teknik Detay Becerisi

SEO uzmanlığı konusunda en tartışmalı kısmın burası olduğunu söyleyebilirim. Şu an herhangi bir şekilde programlama bilgisine sahip olmayan bir sürü SEO uzmanını olduğu kabul edilmesi gereken bir gerçektir.

Ancak bu kişiler bir miktar programlara diline sahip olduklarında çok daha iyi işler yapabileceklerinin farkındadırlar. Çünkü bir SEO profesyonelinin sayfa hızı, sayfanın okunma hızı, yavaş yüklenme, sunucu bazlı yönlendirmeler, mikro veri etiketlemeleri ve temel HTML etiketleri konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

[Resim: programlama-teknik-bilgi.gif]


Alıntıdır.
Teşekkür edenler:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi